Dlaczego warto kupować to co polskie?

dlaczego warto kupować to co polskie?

Dlaczego warto kupować to co polskie?

Będąc Polakami, wszyscy dbamy o wspólny dobrobyt i rozwój kraju. Nie ważne o jakiej grupie społecznej mówimy, to czyny ludzi odpowiadają za rozwój lub stagnację państwa. Dotyczy to polityków, prezydenta, spawacza i kierownika osiedlowego sklepu w polskiej wsi. Wszyscy odpowiadamy za rozwój naszego kraju, dlatego powinniśmy wybierać to co polskie. Tylko czemu nasz wybór jest taki ważny? Dlaczego wybierając polskie produkty zyskujemy wszyscy i dlaczego warto kupować polskie produkty?

Jak zakup polskiego produktu w sklepie wpływa na gospodarkę kraju?

Na pewno każdy z nas będąc w sklepie spożywczym, czy dowolnym innym widział nie raz napis ,,produkt polski”, czy inny bardzo podobny. Ponieważ jesteśmy polakami powinniśmy wybierać właśnie takie produkty. Na podstawie trzech przykładów pokażę kto i w jaki sposób zyskuje na naszych wyborach.

Sytuacja pierwsza: Zakupy w sklepie Biedronka, wybór losowych potrzebnych nam produktów i urządzeń.

Dzień jak każdy inny. Robimy zakupy w Biedronce i zadowoleni z niskich cen, wracamy do domu. Jednak kto zyskuje najwięcej na naszych zakupach? Każdy sklep odnotowujący sprzedaż produktów lub usług musi odprowadzić podatek VAT. Robiąc zakupy w Biedronce, spoglądając na paragon możemy znaleźć zamiast skrótu VAT, skrót PTU, jest to Podatek od towarów i usług. Dzięki naszym zakupom, sklep sprzedając towar odprowadza pieniądze z do skarbu państwa. Na odprowadzaniu podatków bezpośrednio zyskuje skarb państwa, pośredni my wszyscy.

Oczywistym jest, że na sprzedaży produktów zarabiać musi sklep. Najlepiej gdyby był to polski sklep, taki jak Biedronka… zaraz, ale czy na pewno? Polska nazwa i największa sieć sklepów w naszym kraju, mogą sugerować że Biedronka jest ,,naszym” sklepem. Prawda jest inna, należy ona do portugalskiego konsorcjum
Jerónimo Martins.
Więc oprócz odprowadzenia podatku i wygenerowania miejsc pracy dla polskich pracowników, zyskuje na tym portugalska spółka, nie fajnie.

Zakup losowych produktów, zmniejsza prawdopodobieństwo wybrania tych polskich. Powoduje to że na ich sprzedaży zarabiają firmy zagraniczne. Za to Polacy mogą się ,,delektować” często gorszymi odpowiednikami popularnych zagranicznych produktów. Bo przecież w Polsce wszędzie rosną palmy, a olej palmowy w ulubionych chipsach to najlepsze co nas mogło spotkać…

Sytuacja druga: Zakupy w sklepie Dino, wybór w większości polskich potrzebnych nam produktów i urządzeń.

Wybierając się na zakupy, decydujemy się wybrać rodzimy sklep, taki jak Dino. Oprócz odprowadzenia podatku VAT do skarbu państwa, i wygenerowania miejsc pracy dla Polaków w sklepie, otrzymujemy miejsca pracy w całych strukturach firmy, a ta rozwijając się, dalej pozostaje polska i może podbijać inne kraje! Tam działać będzie na przykładzie zagranicznych odpowiedników na naszej ziemi. Rosnąc w sile i poszerzając swoją działalność o kolejne kraje.

Wybierając polskie produkty, również przyczyniamy się do otwierania nowych miejsc pracy dla naszych rodaków, a także pozwalamy się rozwinąć naszym firmom. Oprócz tego, nasze produkty nie odstają jakością jak to było kiedyś, więc otrzymujemy produkt wysokiej jakości. Nie wspominając o zdrowiu! Bo polskie produkty są po prostu dla nas lepsze. Wiemy co jemy i skąd jemy!

Sytuacja trzecia: Zakupy w sklepie Auchan w Niemczech.

W tej sytuacji Polska i Polacy nie zyskują na żadnej płaszczyźnie. Podatki są odprowadzane na niemieckie konto, otwierają się nowe miejsca pracy w Niemczech, a firma zyskuje w sile i się rozwija, tylko to nie Polska firma!

Otrzymujemy niemiecki produkt, na którym zarabiają inne niemieckie firmy. W ten sposób dajemy się rozwinąć innym i nie wspieramy polskiej gospodarki. W takim układzie rzeczy, nie pomagamy sobie nawzajem, a straty dla kraju wiążą się ze stratami dla obywateli.

Jak rozpoznać produkty polskie?

Jeśli na opakowaniu wyraźnie nie mamy zaznaczonego pochodzenia kraju, możemy się posłużyć… kodem kreskowym. Te zaczynające się od 590 oznaczają że produkt choć częściowo jest związany z Polską! Nawet jeśli jest to firma zagraniczna, która posiada swoje oddziały w Polsce i używa pierwszych kodów z 590 na czele, ma to jakiś związek z naszym krajem. Dlatego gdy mamy do wyboru dwa podobne produkty, sprawdźmy czy któryś nie ma na początku kod kreskowego ,,naszego” 590.

Możemy żyć po swojemu!

Każdy jeszcze kilka lat temu myślał że będziemy żyć pod dyktando zachodu. Kultura, tradycje, produkty i nowinki technologiczne. To wszystko przychodziło i przychodzi do nas od zachodnich sąsiadów w masowych ilościach. Wybierając to co polskie, możemy ograniczyć wpływy innych krajów i żyć po swojemu! Gdy całym światem będzie rządzić kilka korporacji, my możemy mieć swoje odpowiedniki i się wyróżnić. Będziemy niezależni, produkty będą polskie, a my będziemy mieli to co chcemy, a nie to co inni chcą żebyśmy mieli.

Podsumowanie – Dlaczego warto kupować polskie produkty?

Zakup polskich produktów w polskich sklepach to obowiązek każdego obywatela! Jeśli chcemy wspólnie pomóc w rozwoju kraju i poprawie warunków życia, powinniśmy nie zapominać o tym co polskie. W ten sposób stajemy się patriotami! Jeśli chcemy się szczegółowo dowiedzieć, który sklep lub produkt jest z Polski, wystarczy że wpiszemy żądaną frazę w Google, a od razu poznamy nasze rodzime produkty i sklepy. Po więcej wpisów zapraszam do kliknięcie tutaj.